Přihlašte se k odběru novinek.
Pro lepší náladu vám hned v prvním e-mailu pošleme e-book antistresových omalovánek jako dárek zdarma. Omalovánky Zvířata obsahují 30 krajkových obrázků zvířat k vybarvení. Doufáme, že vám udělají radost.

JAK GEKONKY PŘIŠLY NA SVĚT

06. 01. 2022, 09:27

Samolepky gekonky se narodily v zimě roku 2020, ale jejich historie sahá vlastně dost daleko do minulosti.

Máme maličkou rodinnou firmu, která už víc než dvacet let vymýšlí a pořádá tvořivé dílny (výtvarné akce) pro děti ve školách a školkách po celé republice. Každý rok dáme dohromady něco nového, co by si mohly děti vyrobit, pomalovat, pokreslit, seznámit se s novou výtvarnou technikou nebo novým materiálem. Začínali jsme na konci minulého století s malováním na hrnečky. A od té doby s námi a našimi insturktory malovaly statisíce dětí. Možná vy sami ještě máte doma porcelánový hrneček, který jste ve škole pomalovali vy, nebo vaše děti :-)

Stále se snažíme sledovat moderní materiály i výtvarné trendy. Nemohli jsme si tedy nevšimnout, že do bytového designu stále víc pronikají nálepky na zeď. Současně jsme si uvědomili, že prakticky všechny děti někdy zatoužily mít vlastnoručně pomalované zdi. A mnohé to ke zděšení rodičů uskutečnily.

Začali jsme tedy hledat samolepící fólii, která by splňovala přesně určené požadavky:

1) Bylo by možné na ni malovat nějakými běžně dostupnými hobby barvami.

2) Bylo by snadné ji nalepit na zeď, aniž by hrozilo poškození omítky. Ideální by bylo, kdyby ji bylo možné opakovaně přelepovat z místa na místo.

Naše idea byla: děti si samy pomalují samolepku vyřezanou třeba do tvaru zvířátka, květiny, srdíčka. A pak si s ní v pokojíčku vyzdobí zeď. Bez obavy, že by tím poškolily omítku, nebo bylo nutné znovu vymalovat.

Netušili jsme ovšem, že to bude velmi náročný úkol.

Každý rok navštěvujeme různé oborové výstavy a veletrhy, a tak jsme se zaměřili na vypátrání takového materiálu. Ale vše, co jsme našli, byly buď fólie, které sice dobře drží, ale také už je nikdy nesundáte, leda s půlkou zdi. Většinou také nebylo pro laika snadné nalepit je na určené místo, protože to prostě musel dát na první pokus. Jediná opakovaně sloupávatelná fólie, na kterou jsme narazili, zase vyžadovala dokonale hladký povrch. Ale ruku na srdce – kolik lidí má doma úplně hladké zdi?

Už jsme to téměř vzdali. Až pak najednou, vlastně náhodně, jsme našli právě to, co jsme potřebovali: textilní samolepící fólii, o které výrobce tvrdil, že je snadné ji nalepit na jakýkoli povrch a při odlepení nezanechává stopy.

Okamžitě jsme začali jednat. Je tvrzení výrobce skutečně pravdivé? Několik týdnů jsme testovali lepení a odlepování fólie na nejrůznějších materiálech – na omítce, sádrokartonu, skle, dřevu, plexiskle, papíru, textilu … A byli jsme nadšení. Současně jsme zjistili, že na fólii výborně drží i spousta barev, které běžně používáme v našich výtvarných dílnách. Takže – splněný sen.

Byl leden roku 2020 a my jsme věděli, že máme fantastickou výtvarnou dílnu pro následující školní rok. Navrhli jsme pro nálepky sérii designů, spočítali výrobní cenu, připravili propagační vzorky, které jsme chtěli dát našim instuktorům, aby je ukazovali dětem i učitelům, se kterými budou na jaře pracovat.

Jméno Gekonky nás napadlo tak nějak samo. Nejde přece o obyčejné samolepky, které někam nalepíte a už je nikdy nesundáte. Ale o nálepky, které klidně můžete stěhovat z místa na místo. Vlastně mohou “lézt” po stěně podobně jako gekon. A bylo to: narodily se GEKONKY.

Všechno tedy bylo perfektně připravené a my už jsme se těšili, jak budou děti i rodiče na naši novou výtvarnou dílnu reagovat. Nemohli jsme se dočkat, až vyrazíme na první akci, kde s naším novým výrobkem děti seznámíme. Začali jsme plánovat návštěvu některého z hobby veletrhů, tentokrát jako vystavovatelé, abychom naše nové “miminko”, fantastické šetrné samolepky k pomalování, představili veřejnosti.

A do toho přišlo něco, co nikdo nečekal – pandemie koronaviru. Asi tušíte, že tím se naše plány dost zkomplikovaly. Ale o tom zase někdy příště :-)

Chcete naše vybarvovací gekonky vyzkoušet? Vybírejte zde.

Kateřina

Komentáře

Diskuze je prázdná.
logo ComGate

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.

Vyjádření souhlasu s využíváním cookies bude platné následujících 90 dní.

Souhlasím
Nastavit
Nesouhlasím