Přihlašte se k odběru novinek.
Pro lepší náladu vám hned v prvním e-mailu pošleme e-book antistresových omalovánek jako dárek zdarma. Omalovánky Zvířata obsahují 30 krajkových obrázků zvířat k vybarvení. Doufáme, že vám udělají radost.

NAŽEHLOVAČKY A PROČ JSEM Z NICH NADŠENÝ

26. 02. 2024, 14:48

Obtisky na textil neboli „nažehlovačky“ si pamatuju už z dob dětství. Tehdy to byly obrázky vytištěné na plátno, které bylo zespoda opatřené vstvou jakési gumy. Obrázek se musel vystřihnout a po nažehlení byla zažehlovačka vlastně jakousi záplatou. To mělo své výhody, opravdu to byla záplata a pamatuju si, jak tím maminka vyspravila leckteré mé tepláky. Ale mělo to i nevýhody. Celkově byly tyhle textilní záplaty ne moc ohebné, časem se třepily a rozhodně to nebylo moc elegantní. Když si takhle člověk vyzdobil kalhoty více kusy nažehlovaček, vznikla jakási neforemná nápodoba neoprenového obleku.


Dnešní generace nažehlovaček je docela jiná. Je úplně vynechaná vrstva potištěného plátna. Spodní zažehlovací lepící vrstva je extémně tenká a spolu s vrstvou barevného tisku je velmi ohebná, dobře se nosí a vzhledově jde o opravdu profesionální provedení. Pravda, jedna funkce už není možná - v žádném případě už nejde o záplaty. Na díru to prostě nefunguje. To nás ale nemusí trápit, protože současné obtisky na textil, tedy „zažehlovačky“, jsou tu ne k opravám prošoupaných kalhot, ale pro zkrášlení, vyjádření osobnosti nositele a v neposlední řadě pro oživení šatníku. K tomu přispívá i další přednost nových nažehlovaček a sice jejich podtisk bílou barvou. Po celé ploše je obrázek podtištěn tenkou vrstvou bílé krycí barvy. Díky tomu jsou vrchní vrstvy barvy jasnější a zářivější a hlavně je možné nažehlovačky libovolně umístit na jakýkoli barevný podklad. Je tedy úplně jedno, jestli je tričko jednobarevné, bílé, černé nebo modré, může být puntíkaté i proužkované, to vše je možné. A přesto i na takovém podkladě bude nažehlovačka pěkná a bude mít syté barvy.


Tím však výhody nekončí. Obrázky můžete kombinovat podle svých představ, doplnit písmenky a texty (postupně budeme přidávat různé fonty abecedy, písmenka můžete nakoupit jednotlivě). Co z aršíku obtisků nepoužijete, to uschovejte na později, to není problém.
Také samotná aplikace je snadná, pod dozorem rodičů (přecejen se pracuje s horkou žehličkou) to zvládnou i děti. A tak si z nažehlování můžete udělat malý rodinný happening.


Mě samotného i jako výtvarníka překvapují nové možnosti nažehlovaček. Protože se ukazuje, že o nich nemusíme uvažovat jen jako o jednoduchém obrázku, který prostě přižehlím a je hotovo. Pro ty z vás, kdo jsou hravější a mají chuť na tvoření, je tu možnost kombinace zažehlovaček s malbou pomocí barev na textil. Malba může mít podobu obtiskování pomocí „přírodních razítek“, tedy například listů, na které se nanese vrstva husté barvy na textil a vytvoříte jakousi podmalbu, do které pak zakomponujete jednotlivé obtisky. Anebo máme v nabídce speciálně připravené obtisky na textil, které jsou určené pro dovybarvení, stejně jako klasické omalovánky. Pokud si s vybarvením dáte práci a provedete ji pečlivě, získáte vysloveně nádherný, originální obraz s vaším vkladem, vaší charakteristickou barevností. A ještě se u toho dostatečně výtvarně vyblbnete…


Další možností, která mě napadla a kterou plánuji odzkoužet, je použití nažehlovaček různě rozstříhaných a opětovně nově poskládaných, tedy postup koláže. Určitě s tím natočíme krátké video, protože to bude opět daší rozšíření chápání nažehlovaček ne jako definitivního produktu, ale jako prostředku k dalšímu svébytnému výtvarnému projevu.
A jistě se najdou ještě další možnosti využití.


Jak vidíte, nažehlovačky mají opravdu co nabídnout a jako bonus - JE TO TAK  SNADNÉ. Tak pojďte s námi do toho!

Vladimír

Komentáře

Diskuze je prázdná.
logo ComGate

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.

Vyjádření souhlasu s využíváním cookies bude platné následujících 90 dní.

Souhlasím
Nastavit
Nesouhlasím